Rīgas Centrālcietums
Olaines cietums (Latvijas Cietumu slimnīca)
Liepājas cietums
Jēkabpils cietums
Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Valmieras cietums
Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Rīgas Centrālcietums
Jelgavas cietums
Iļģuciema cietums
Daugavgrīvas cietums

Šā gada 5.oktobrī tiks atklāts Atkarīgo centrs Olaines cietumā, kas uzbūvēts, lai nodrošinātu narkotisko un psihotropo vielu atkarīgo personu pilnvērtīgu iesaistīšanu resocializācijas pasākumos.

2013.gada 18.septembrī uzsāktais projekts bija Ieslodzījuma vietu pārvaldes iecere radīt apstākļus no vielām atkarīgu ieslodzīto personu intensīvai resocializācijai. Projekta ietvaros šim nolūkam tika aizgūta un vietējiem apstākļiem pielāgota Norvēģijas un Polijas cietumos aprobēta metodika, organizētas personāla mācības un veiktas citas aktivitātes atkarīgo resocializācijas sistēmas izveidei ieslodzījuma apstākļos. Centrā vienlaikus paredzēts izvietot 200 no vielām atkarīgās ieslodzītās personas.

Centra personāla lielāko daļu veidos dienestā jaunpieņemtas amatpersonas, kuras aprobēs mūsdienīgas metodes darbā ar ieslodzītajiem, radot labās prakses piemērus visai Latvijas ieslodzījuma vietu sistēmai. Tiks izraudzīti darbinieki, kuri šajā misijā iesaistījušies ar vēlmi realizēt profesionālos ideālus un respektēt profesijas mērķi palīdzēt otram cilvēkam apstāties dzīves lejupslīdē un doties augšup. Pateicoties jaunajai infrastruktūrai, ieslodzītie varēs izciest sodu terapeitiskajās kopienās, personāls darbosies, ievērojot savdabīgu mentoru – kontaktpersonu principu. Darbinieki veiks gan atbalsta, gan kontroles funkciju un pildīs vienotu misiju. Atšķirībā no ierastā modeļa, katram notiesātajam tiks nozīmēta atbalsta persona no darbinieku vidus un tas soda izpildē ļaus plašāk piemērot individuālu pieeju klienta resocializācijā. Centrs būs ilustrācija tam, ka brīvības atņemšanas sods nav atriebība, bet veids, kā valsts māca likumpārkāpējam prasmes patstāvīgi dzīvot bez noziegumu izdarīšanas.
Līdz šim Latvijas cietumos, novecojošās infrastruktūras dēļ, bija problemātiski atkarīgajiem ieslodzītajiem nodrošināt izolāciju no narkotiskajām un psihotropajām vielām, kā arī nodrošināt priekšnosacījumus resocializācijas darbam ar speciālajām mērķa grupām.
Uzsākot atkarīgo cilvēku resocializāciju, nepieciešams noslēgt visus piekļuves ceļus atkarību izraisošām vielām. Viņu pārvietošanās ārpus nodaļas būs ierobežota un kontrolēta. Ēku logi nebūs atverami, svaiga gaisa pieplūdi nodrošinās ventilācijas sistēma. Nodaļas telpās netiks atļauts smēķēt, fizisku aktivitāšu nolūkam uzbūvēta sporta zāle un iekārtota trenažieru telpa. Jaunais centrs sastāvēs no astoņām nelielām apakšnodaļām, kas ļaus uzturēt atsevišķu psiholoģisko mikroklimatu ikvienā no tām.  
Pirmās ieslodzītās personas centrā paredzēts uzņemt jau šā gada oktobrī.

Atkarīgo centrs Olaines cietumā uzbūvēts Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas “Latvijas korekcijas dienestu un Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietu reforma” iepriekš noteiktā projekta “Jaunas nodaļas izveide Olaines cietumā, ieskaitot būvniecību un personāla apmācību” Nr.LV08/2 ietvaros.

Kopējais projekta finansējums ir 8 534 418,00 EUR. 85% no kopējā programmas finansējuma līdzfinansē Norvēģijas finanšu instruments, bet 15% — valsts budžets. Lielākā projekta finansējuma daļa izmantota tieši Atkarīgo centra būvniecībai — 5 382 801,06 EUR ar PVN.
Atkarīgo centra atklāšana Olaines cietumā notiks 2016.gada 5.oktobrī, Rīgas ielā 10, Olainē. Pasākumā piedalīsies Latvijas un Norvēģijas tieslietu ministri, Norvēģijas vēstnieks Latvijā un citas augstas amatpersonas.

Žurnālistus uz centra apskati un preses konferenci aicinām plkst.10.00
Lūdzu savu dalību apstipriniet līdz 29.septembrim pa tālruni 26367395;67290261 vai elektroniski: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.