Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Iļģuciema cietums
Valmieras cietums
Jelgavas cietums
Daugavgrīvas cietums
Liepājas cietums
Rīgas Centrālcietums
Olaines cietums (Latvijas Cietumu slimnīca)
Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Rīgas Centrālcietums
Jēkabpils cietums

Šajos Ziemassvētkos Latvijas ieslodzījuma vietās jau piekto gadu norisinājās ieslodzīto personu bērniem veltītā akcija “Angel Tree”.

Ziemassvētki ir orientēti uz ģimenes tradīciju stiprināšanu. Šajos svētkos bērni, kuriem kāds no vecākiem atrodas cietumā, savu nošķirtību no tēva vai mātes izjūt īpaši spēcīgi. Turklāt ieslodzīto bērni biežāk demonstrē antisociālu uzvedību, kas var novest pie nozieguma un ieslodzījuma. Tādēļ pasaulē plaši izplatītā akcija neaprobežojas tikai ar Ziemassvētkiem – bērni dažādos pasākumos tiek iesaistīti visu gadu.

“Vecāku izdarīto noziegumu dēļ, sabiedrība nereti novēršas no šiem aizmirstajiem noziedzības upuriem. Taču bērnus nedrīkst sodīt par vecāku kļūdām. “Angel Tree” dod iespēju ne tikai sniegt atbalstu bērniem un ģimenēm, bet arī palīdz atjaunot nošķirto vecāku un bērnu attiecības. Pateicoties akcijai, bērni izjūt prieku ne tikai par dāvanām, bet arī par to, ka prombūtnē esošie vecāki par tiem atceras”, stāsta akcijas organizētājs, biedrības “Prison Fellowship Latvia” valdes priekšsēdētājs Māris Luste.

“Angel Tree” ir vairāku pušu sadarbības rezultāts. Tā īstenošanā iesaistīti gan paši ieslodzītie, gan viņu ģimenes, gan ieslodzījuma vietu administrācijas, gan arī sabiedrība, kas parūpējas par dāvanām un to nogādi ieslodzīto bērniem. Latvijā šī globālā akcija tiek papildināta ar brīvprātīgo vadītām darbnīcām, kurās ieslodzītie pašrocīgi izgatavo apsveikumus savām atvasēm. Rūpējoties par saviem bērniem, akcijā piedalās pat tie notiesātie, kuri pret citām resocializācijas aktivitātēm izturas visnotaļ rezervēti. Atbalstam šiem, nepilnās ģimenēs dzīvojošajiem bērniem, pievienojas arī brīvprātīgie, kuri dažādu iemeslu dēļ nav gatavi iesaistīties darbā ar likumpārkāpējiem. 

Daudzi ieslodzītie un viņu ģimenes nav pieradušas pie labsirdības izpausmēm no nepazīstamu cilvēku puses. Brīvprātīgo iesaiste akcijā simboliski apliecina sabiedrības gatavību pieņemt cilvēkus, kas izdarījuši noziegumu, taču ir atvērti pozitīvai sadarbībai. Gatavību atbrīvoties no aizspriedumiem pret noziedzības aizmirstajiem upuriem – ieslodzīto bērniem.

Latvijā, aizvadīto piecu gadu laikā akcijā iesaistījušies vairāki simti ieslodzīto un viņu ģimeņu visā Latvijā. Atbalstu pauduši dažādu kristīgo draudžu un uzņēmumu pārstāvji, privātpersonas, jeb vienkārši - iniciatīvas bagāti un labu sirdi apveltīti cilvēki. Šogad akcijā tika iesaistīti notiesātie, kas brīvības atņemšanas sodu izcieš Brasas cietumā, kā arī vairāku kristīgo draudžu brīvprātīgie.

Latvijā akciju organizē biedrība “Prison Fellowship Latvia”.