Iļģuciema cietums
Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Liepājas cietums
Rīgas Centrālcietums
Jēkabpils cietums
Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem
Valmieras cietums
Daugavgrīvas cietums
Olaines cietums (Latvijas Cietumu slimnīca)
Rīgas Centrālcietums
Jelgavas cietums

Pirmdien, 4. februārī, plkst. 16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā notiks mākslas un amatniecības darbu izstādes "Iekšup" atklāšana. Šajā izstādē visa februāra garumā būs aplūkojami vairāk nekā 40 darbi glezniecības, grafikas, akvareļu, kokgrebumu un citās tehnikās, kas tapuši Jēkabpils cietumā un tematiski veltīti Latvijas penitenciārās sistēmas simtgadei.

 

Šogad Latvijas penitenciārā sistēma jeb ar brīvības atņemšanu saistīta soda izpildes sistēma atzīmēs savu simtgadi – 1919. gada 8. jūlijā tiek dibināta Galvenā cietumu valde (tagad – Ieslodzījuma vietu pārvalde). Pirmo ieslodzījuma vietu vidū, kas dibinātas neatkarīgajā Latvijā, ir arī Jēkabpils cietums. Par godu nozīmīgajai jubilejai Jēkabpils cietuma Resocializācijas daļas personāls pērn aicināja ikvienu ieslodzīto piedalīties radošo darbu izstādes tapšanā.

"Neviens no izstādes darbu autoriem nav profesionāli mācījies nodarboties ar mākslu, ļoti bieži viņu skarbā dzīves pieredze liegusi apgūt prasmes, kas daudziem no mums šķiet pašsaprotamas un pazīstamas, piemēram, no skolas laikiem, tādēļ Jēkabpils cietumā īstenotie resocializācijas pasākumi un arī gatavošanās šai izstādei nereti ir pirmā reize, kad kāds šos cilvēkus aicina pamēģināt ko radošu, ko tādu, kas palīdzētu kaut mazliet mainīt ierasto domāšanas veidu un attieksmi pret likumpārkāpumiem," stāsta majore Aļona Petrova, Jēkabpils cietuma Resocializācijas daļas priekšniece.

Izpratne par brīvības atņemšanas mērķiem un uzdevumiem soda izpildē laika gaitā piedzīvojusi būtiskas izmaiņas, pašreiz liela nozīme cietuma personāla ikdienas darbā ar likumpārkāpējiem piešķirta resocializācijai, kuras galvenais uzdevums ir rast motivāciju pārmaiņām, kā arī mazināt antisociālas uzvedības un atkārtota noziedzīga nodarījuma izdarīšanas risku pēc ieslodzītā atgriešanās brīvībā. Latvijas ieslodzījuma vietās šobrīd tiek īstenota virkne ilgtermiņa resocializācijas pasākumu, iespēja izpausties radoši un ar mākslas palīdzību ir tikai viens no nedaudzajiem piemēriem līdzās izglītības un profesijas apguvei, kā arī citām rūpīgi plānotām aktivitātēm, kas paredzētas drošākas sabiedrības veidošanai.

Izstādē "Iekšup" no 4. līdz 25. februārim būs iespējams ne tikai apskatīt radošos darbus, bet arī iepazīt Jēkabpils cietuma un Latvijas penitenciārās sistēmas vēsturi, kuras pirmsākumi cieši saistīti ar Jēkabpils vēsturisko attīstību. Jēkabpils cietums izsaka pateicību Jēkabpils pilsētas bibliotēkas kolektīvam un vadītājai Renātei Lenšai personīgi par atsaucību un sniegto atbalstu izstādes tapšanā. Izstāde aplūkojama Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē (Vecpilsētas laukums 3, Jēkabpils). Ieeja bez maksas.