Jaunumi

Saistībā ar straujo COVID-19 izplatību pasaulē un ārkārtas drošības pasākumu ieviešanu neskaitāmās valstīs Eiropā un pasaulē, nevalstiskā organizācija Penal Reform International (PRI) 2020. gada 16.martā ir publicējusi rakstu "COVID 19: Ieslodzīto veselības aprūpe un cilvēktiesības", informējot par valstu ieslodzījuma vietu pieredzi šajā sarežģītajā laikā un vēršot krimināltiesību sektora uzmanību uz būtiskākajām lietām koronavīrusa izplatības laikā.

 

Kamēr COVID-19 veic plašu transmisiju sabiedrībā, ir pamatotas bažas uztraukties par vīrusa izplatību arī ieslodzījuma vietās. Jebkuras infekcijas uzliesmojums rada īpašu risku arī cietumiem, ņemot vērā vairākus iemeslus, t.sk. dzīvošanu (vai strādāšanu) ieslodzītajām personām tuvu cita citai – bieži vien pārpildītās telpās, spiedīgos apstākļos, bez pietiekamas svaiga gaisa pieejamības.

Personām, kas atrodas apcietinājumā vai ir notiesātas ar brīvības atņemšanu, ir novērojamas kopīgas īpašības, t.sk. kopumā sliktāka veselība. Higiēnas ievērošana bieži vien ir zemākā līmenī nekā sabiedrībā pieņemts un dažkārt drošības vai infrastruktūras faktoru ietekmē ir samazināta iespēja mazgāt rokas vai lietot roku dezinfekcijas līdzekli.

Tiek sniegta informācija, ka dažās valstīs jau ir apstiprināti COVID-19 gadījumi ieslodzītajiem, t.sk. Ķīnā vairāk nekā 500 gadījumos un Irānā vismaz 8 personām.

Lielākā daļa no pasākumiem, ko ieviesusi ieslodzījuma vietu vadība ārvalstīs, lai apturētu COVID-19 izplatību ieslodzījuma vietās, ir kontaktu ar ārpasauli ierobežošana, t.sk. ar radiniekiem un iestāžu pārstāvjiem. Piemēram, Nīderlande ir atcēlusi vizītes cietumos, izņemot nepilngadīgajiem, kas atrodas apcietinājumā. Īrijas Ieslodzījuma vietu dienests ir ieviesis īslaicīgus ierobežojumus, paredzot vienam ieslodzītajam vienu vizīti nedēļā ar ne vairāk kā 2 pieaugušajiem.

Vienlaicīgi rakstā informēts, ka vairākas valstis paredz brīvības atņemšanas sodus par drošības pasākumu, saistībā ar COVID-19 izplatību, neievērošanu. Piemēram, Krievijas Federācijā Maskavas instances paredz līdz 5 gadu cietumsodu cilvēkiem, kas neveic pašizolāciju 14 dienu garumā pēc atgriešanās no COVID-19 skartajām valstīm.

Ar rakstu pilnā apjomā iespējams iepazīties Penal Reform International (PRI) mājaslapā šeit: 

https://www.penalreform.org/resource/coronavirus-healthcare-and-human-rights-of-people-in/