Projektu aktualitātes
kopbilde

NFI projekta "Mācību centra infrastruktūras un apmācībai paredzēta ieslodzījuma vietas paraugkorpusa izveide Olaines cietuma teritorijā" ietvaros 11. un 12.aprīlī tika rīkota starptautiska konference  “PROFESIONĀLISMS: CAUR KOREKCIJU UZ DROŠĪBU”.

Divu dienu garumā Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienību pārstāvji, Latvijas nozaru eksperti un ārvalstu viesi diskutēja par projekta laikā paveikto, kā arī Mācību centra, kvalificēta darbaspēka un mūsdienām atbilstošas izglītības kvalitātes lomu un nozīmi korekcijas dienestu sistēmas attīstībā Latvijā un citās Eiropas valstīs.

Konferences dalībniekiem bija iespēja uzzināt vairāk par citu Eiropas valstu korekcijas dienestu darbu (Norvēģija, Rumānija, Bulgārija, Polija), pieredzi attīstības veicināšanā, labo praksi un izaicinājumiem. Paneļdiskusijas laikā ārvalstu viesi dalījās pieredzē par Mācību centru loma korekcijas nozares attīstībā un profesionāla personāla nozīmi sistēmas darbā, savukārt Latvijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienību pārstāvji diskutēja par to, ko sagaidām no jaunā Mācību centra.

Pasākuma ietvaros gan Latvijas, gan ārvalstu korekcijas dienestu speciālisti dalījās pieredzē par korekcijas dienestu personāla izaugsmes jautājumiem, kā arī par to, cik būtiski sodu izpildes ikdienas darbā gan ar kolēģiem, gan likumpārkāpējiem ir izmantot sociālās un savstarpējās saziņas prasmes. Tāpat konferencē tika gūts apstiprinājums, ka korekcijas dienestu personālam arvien vairāk savā ikdienā būs jāizmanto digitālās un citas tehnoloģijas, kas ļaus personāla resursus vairāk novirzīt kvalificētai notiesāto resocializācijas nodrošināšanai, saglabājot cilvēciskos kontaktus.

Programmas ietvaros pasākuma dalībniekiem bija iespēja uzzināt vairāk par:

  • Latvijas un Norvēģijas korekcijas dienestu sadarbību un projekta laikā iegūto praksi un pieredzi;
  • Amatpersonu izveidoto prakses vadītāju jeb mentoringa sistēmu ieslodzījuma vietās;
  • ToT (Training of Trainers) modeli personāla attīstībai un izaugsmei;
  • Mākslīgā intelekta ietekmi un nozīme digitalizācijas procesu attīstībā;
  • Latvijas un Norvēģijas Sarkanā krusta sadarbību un ietekmi uz korekcijas nozari, sniedzot atbalstu cilvēkiem pēc ieslodzījuma vietas atstāšanas;
  • Resursu apvienošanu un augstskolu sadarbību augsti kvalificētu profesionāļu sagatavošanai. Mācībspēka un infrastruktūras savienojamību.
  • Pētniecības lomu cieņpilnas un drošas vides uzturēšanai ieslodzījuma vietās un no soda atbrīvoto personu recidīva mazināšanai;
  • Psiholoģisko atbalstu personālam stresa situācijās, supervīzijām un kovīzijām;
  • MQPL (Cietuma dzīves morālās kvalitātes koncepcija un mērīšana) pētījuma nozīmi, rezultātiem un ietekmi, kas atspoguļo personāla darba vides un ieslodzīto dzīves kvalitātes jeb labbūtības rādītājus 4 Latvijas cietumos.

Konferencē piedalījās Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienību un centrālās administrācijas pārstāvji, Tieslietu ministrijas, Valsts probācijas dienesta, Norvēģijas vēstniecības Latvijā u.c. sadarbības iestāžu pārstāvji. Tāpat konferenci apmeklēja  plaša ārvalstu viesu delegācija t.sk. Norvēģijas, Polijas, Čehijas, Horvātijas, Rumānijas, Bulgārijas un Lietuvas korekcijas dienestu pārstāvji.

Projekts paredz ne vien izveidot jaunu infrastruktūru, bet arī mainīt domāšanu, uzlabot darba kvalitāti un ieviest jaunas prakses ikdienas darbā Latvijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienībās.

Šobrīd norit darbs pie divu būtisku būvniecības objektu īstenošanas – jaunā Mācību centra un Liepājas cietuma būvniecības. Jauna infrastruktūra vienlaikus nozīmē arī nepieciešamību iestāžu personālam pielāgoties, pieņemt jauno un elastīgi reaģēt uz notiekošo, līdz ar to svarīgi turpināt pilnveidot savas kompetences, lai korekcijas dienestu esošie un bijušie klienti, kā arī sabiedrība kopumā spētu mijiedarboties.

Pasākuma noslēgumā tika izceltas šādas tēzes:  

Katram projekta ir priekšrocība - tas beidzas ar rezultātiem un rezultāti ir vērtīgākais, ko sniedz katrs darba process. Konferences norise un projekta rezultāts ir partnerības rezultāts.  Šis projekts un tā īstenošanas laikā sasniegtais būs jaunas partnerības aizsākums, kas Latvijai būs “jānes” tām valstīm, kurām mūsu pieredze būs nepieciešama un tādējādi partnerība kļūst par pievienoto vērtību.  

Mācīšanās ir tas, ko katrs dara ik dienu. Šajos digitalizācijas un modernizācija apstākļos ir ļoti būtiski un svarīgi kādu mācīšanās stratēģiju katrs pats izveidos.  

Kultūrai ir daudz dažādu aspektu. Jaunais Mācību centrs un Liepājas cietums veidos jauno Latvijas organizācijas, saskarsmes un komunikācijas kultūru.  

Drošība kā morāla vērtība ir tā, kas piešķir ieslodzījuma vietu nodarbināto darbam būtisku pievienoto vērtību, ko ir svarīgi izcelt.  

Zināšana nav faktu kopums, bet gan spēja rīkoties. Jo vairāk zināšanu, jo vairāk cilvēka rīcība sniedz pievienoto vērtību. Vērtībās balstītas zināšanas, kas saistītas ar valstiskumu un sabiedrības nosargāšanu ir tās, kurām humānisma perspektīvā ir ļoti liela jēga.  

NFI projekts ir veicinājis Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Latvijas sodu izpildes sistēmas attīstību, kura tiks ieviesta jaunajā Mācību centrā un Liepājas cietumā.

Strādājam kopā drošai un iekļaujošai Eiropai. 

Konference tiek rīkota Norvēģijas finanšu instrumenta Ieslodzījuma vietu pārvaldes projekta "Mācību centra infrastruktūras un apmācībai paredzēta ieslodzījuma vietas paraugkorpusa izveide Olaines cietuma teritorijā" ietvaros. 

NFI
NFI projekta noslēguma konference_11/12,04.2024.