Projektu aktualitātes
Somija

Pavasara sākumā, Ieslodzījuma vietu pārvaldes pārstāvji devās uz Somiju iepazīt partneru praksi informācijas tehnoloģiju jautājumos ar mērķi efektīvāk plānot IT risinājumus Ieslodzījuma vietu pārvaldes informācijas sistēmām, jaunajam Mācību centram, esošajiem cietumiem, kā arī jaunajam Liepājas cietumam.

Kolēģi no Somijas dalījās ar pieredzi par informācijas sistēmām, ko izstrādā un ar atziņām par pieļautajām kļūdām izstrādes un izstrādes plānošanas gaitā, kā arī sniedza ieteikumus, kas var palīdzēt Pārvaldes IIS2 plānošanā un pārvaldībā.

Šobrīd Somijā darbojās probācijas un ieslodzījuma vietu vajadzībām apvienotas un  vienota notiesāto informācijas sistēma – ROTI, kura tiek izmantota ieslodzīto un probācijas klientu  saistītās informācijas apstrādei un uzglabāšanai. ROTI produkcijā ieviesa 2022. gada maijā, tās zstrāde ilga daudzus gadus, iesaistīti tika darbinieki gan no centrālā aparāta, gan no struktūrvienībām (cietumiem un probācijas). Sistēma ir nodrošinājusi visu procesu vienādošanu un vajadzīgo datu ievadi.

Noderīgi fakti/novērojumi par ROTI sistēmu:

  1. Sistēmai ir 6 vides: produkcijas vide, izstrādes vide, 2 testa vides (ar dažādiem datiem, pirms produkcijas vide (ar reālo datu kopiju) un treniņu vide. Tas esot laba pieeja, jo palīdz efektīvi testēt un novērst kļūdas.
  2. 2.Darbiniekiem sistēmā ir piekļuve visiem datiem, bet darbinieku individuālā atbildība ir skatīties tikai darbam nepieciešamos datus. Īpaša sistēma, kā piekļuve datiem tiek monitorēta, nav. Kopumā ROTI esot tikai tāda informācija, ko pats ieslodzītais var redzēt, pieprasot šo informāciju.
  3. 3.Datus, kas nav kritiski sistēmā no vecajām sistēmām no sākuma izmantoja lasīšanas režīmā (vecajā sistēmā), bet tagad nodod uz valsts arhīva sistēmā, uz kuru ROTI ir izstrādāta saskarne. Ja vajag pieeju arhīvam, tad izmanto uz arhīva sistēmu.
  4. Jaunajiem darbiniekiem visu par darbu ar ROTI māca lokāli cietumā. 10 darbadienas ir rekomendētais laiks mācībām.
  5. Sistēmā ievada informāciju un ir iespējams izsekot, kur katrā brīdī atrodas ieslodzītais. Piemēram, ja persona ir Helsinku cietuma ieslodzītais, bet atrodas citur (piemēram ir devies uz tikšanos ar ģimeni citā cietumā), profilā parādās, kur viņš ir. Tam, ka viņš ir citur aizbraucis ir pamatojoši dokumenti ROTI. Kalendārā iespējams redzēt, kur ieslodzītais katrā brīdi atrodas.
  6. Par katru cietumu ir pamata informācijas sadaļa, kur ir pieejama vispārēja cietumu raksturojoša informācija, kā arī informācija par katru kameru, piemēram, vai ir lietošanā, cik kapacitāte un citas detaļas.

Somu kolēģi dalījās ar citiem projektiem, ko īsteno. Tika norādīts, ka tiek izmantoti mākslīgā intelekta risinājumi. Tomēr to skaidrojums liecina, ka šie risinājumi ir iepriekš izveidoti algoritmi, kas palīdz lēmumu pieņemšanā, kas nemācās/neuzlabojas no datubāzē esošajiem datiem.

Vizītes laikā tika apskatīts arī Hämeelinna cietums, kur tika demonstrēti lietotie IT risinājumi.

Hämeelinna cietums ir atklāts 2020. gadā un ir veidots kā paraugcietums un piemērs gudrā cietuma koncepcijai (ar IT risinājumiem pilnveidots cietums).

Piemēram:

  • drošības sistēmas, kur ar kamerām un  lāzeriem uzrauga kustību gar logiem un žogu.
  • Telpās iekļūšanu nodrošina speciālas, individualizētas digitālās atslēgas.
  • Ieslodzītajām pieejami klēpjdatori, kuros pieejama Doris sistēma. DORIS ir centralizēta administrēšanas aplikācija, no kuras tiek administrēti portatīvie datori kuri ir piesaistīti kamerai.
  • Ieslodzītajām personām ierodoties cietumā tiek uzģenerēti un izsniegti lietotāja rekvizīti (lietotāja vārds un parole) kurus tie izmanto, lai autorizētos portatīvajos datoros. Doris sistēmā iespējams iesniegt iesniegumus, pasūtīt grāmatas, veikt videozvanus, sagatavot digitālos dokumentus u.c.
Somija

Vizīti organizēja Somijas Cietumu un Probācijas dienesta Starptautiskās sadarbības nodaļa (International Affairs unit, Prison and Probation Service of Finland).